Mevlana Exchange Programm 2019-2020
Kafkas University

До уваги викладачів, бакалаврів (2 та 3 року навчання), магістрів та аспірантів!

Кавказький університет (Туреччина) оголошує відбір для отримання гранту Мевляна для викладання/навчання протягом осіннього семестру 2019-2020 навчального року за спеціальностями: філологія, математика, біологія, мікробіологія, фізика, хімія, комп’ютерні науки, історія, археологія, філософія, релігієзнавство, економіка, туризм, теоретична та прикладна механіка, психологія, політологія та міжнародні відносини.

ДЕДЛАЙН для подання аплікацій кандидатів, які претендуватимуть на отримання стипендій – 4 березня 2019 року!

Мова викладання: англійська.

Перелік документів для подачі заявки на участь в програмі викладачів:

Перелік документів для подачі заявки  на участь в програмі студентів:

• Заповнена аплікаційна форма https://www.kafkas.edu.tr/mevlana/tr/sayfa6429
  • Витяг оцінок перекладений на англійську мову та завірений у Відділі міжнародного співробітництва (кім.267).
  • Сертифікат володіння мовою *

*Сертифікат можна завантажити на сторінці Відділу міжнародного співробітництва у Фейсбуці за посиланням: https://www.facebook.com/irotsnuk/photos/a.886157078159477.1073741828.863546157087236/1303979953043852/?type=3&theater

Додаткову інформацію щодо аплікаційних форм та вимог подачі аплікаційної заявки ви можете знайти на сайті: https://www.kafkas.edu.tr/mevlana/tr/sayfa7165

**Кавказький університет сам обирає номінантів

Mevlana staff teaching mobility

The scope and duration of teaching staff mobility

All instructors who work at the institutions of higher education in Turkey and abroad who have signed the Protocol of Mevlana Exchange Program, can participate in the staff mobility of Mevlana exchange program.

This mobility includes the education and training activities that a lecturer in a higher education institution will perform in another higher education institution.

The duration of teaching staff activity can be at least two weeks, at most three months, for one consecutive year in an academic year.

(3) The academic activities of the instructors within the scope of mobility can not be less than six hours in total per week. In the hourly calculation of the activities carried out by the teaching staff Lessons are taken into account.

If the course hours do not exceed six hours per week, academic activities such as seminars, panels or conferences will be assessed within this scope. Teaching mobility that do not include lectures can not be evaluated under the Mevlana Exchange Program and is unacceptable for change.

(4) In order to carry out the staff teaching mobility effectively and efficiently, the scope, duration and conditions of mobility can be rearranged by the Higher Executive Board (YÖK) when necessary.

Application conditions for students

• Academic cumulative average requirement for undergraduate / graduate students is 2,50/4,00
  • Academic cumulative average requirement for MS / PhD students is 3,00/4,00
  • Foreign language exam minimum passing score is 60